V termínu od 16. do 21.8.2009 jsme se zúčastnili netradičního prázdninového pobytu pro pedagogy mateřských, základních, speciálních, středních a vysokých škol, zaměřeného na výchovnou dramatiku a muzikoterapii, artefiletiku a jejich užití v praxi škol a zařízení. Program byl doplněn speciálními semináři psychologie osobnosti, práva a komunikace, relaxačními hodinami kondičního a relaxačního cvičení.
   Tento vzdělávací pobyt byl zorganizován prof. PaedDr. Milanem Valentou, Ph.D. a Doc. Mgr. PaedDr. Janem Michalíkem, Ph.D. ve spolupráci s Národním institutem pro další vzdělávání a Národním informačním a poradenským servisem pro kulturu. Jako lektoři se seminářů zúčastnili Doc. PhDr. Hana Kasíková, CSc., Mgr. Jiří Pokorný, Mgr. Jiří Strašík, Doc. PhDr. Josef Valenta, CSc., Mgr. Martin Dominik Polínek, prof. PaedDr. Milan Valenta, Ph.D., PhDr. Pavel Vacek, Ph.D., PaedDr. Luboš Holzer, Dr.Petra Potměšilová, Ph.D. Doc. PaedDr. Jan Slavík, Ph.D. a PaedDr. Vladimíra Slavíková.
   Náš pobyt byl primárně zaměřen na dramaterapii, kterou jsme absolvovali pod vedením odborného lektora Mgr. Martina D. Polínka,Ph.D. (Věnuje se především dramaterapii v etopedické péči (poruchy chování), vede dramaterapeutické semináře pro nejrůznější cílové skupiny (pěstouni, sociálně znevýhodnění jedinci, pomáhající profese aj.). Zabývá se rovněž teatroterapií pro osoby s mentální retardací).
   V dopoledních seminářích byla činnost zaměřena na prožitkové aktivity formou expresivních terapií (především dramaterapie) s názvem "Setkání se svým Já". Lekce byly vedeny na velmi vysoké úrovni, všichni účastníci se (někteří dříve, jiní později) aktivně zapojili do všech činností. Naše skupina, vytvořená 24 účastníky, během týdne stráveného společnými aktivitami vytvořila perfektně spolupracující tým, který se v pátek, po ukončení seminářů rozcházel jen velmi neochotně.
   Odpolední a večerní aktivity pak byly ryze individuální. Někteří z nás preferovali aktivní odpočinek strávený v překrásné okolní přírodě, jiní se dále zapojovali do dalších aktivit, které byly v rámci pobytu k dispozici. Ivonka s Vladanem preferovali artefiletiku P.Potměšilové, Ivan se zúčastňoval dramaterapie pod vedením J. Pokorného. Alenka, Věrka a Šárka zase každé odpoledne navštěvovaly lekce šamanského bubnování L. Holzera, Katka navíc zazářila i v příležitostném hudebním seskupení J.Strašíka. Mimoto jsme se příležitostně zúčastnili i relaxace s M.Valentou, dramaterapie H.Kasíkové a J.Valenty, přednášek J.Vacka a večerních až nočních autorských večerů přítomných básníků.
   Celkově mohu hodnotit pobyt jako vysoce přínosný, inspirující a po všech stránkách obohacující. Měli jsme možnost lépe poznat nejen své kolegy, ale především sami sebe. Vysoce bych ocenila i celkovou organizaci pobytu, kdy až na počáteční problémy se stravováním nedocházelo k žádným závažnějším problémům. Sešli se zde lidé nadšení, ochotní a připraveni nejen přijímat, ale také rozdat mnoho nejen ze svých vědomostí a dovedností, ale hlavně sami ze sebe.

Šárka